Po ustąpieniu lądolodu skandynawskiego z terenów Pomorza (około 14 tys. lat temu), poziom Morza Bałtyckiego podnosił się początkowo bardzo szybko do kilkunastu centymetrów w ciągu roku, a w ostatnim tysiącleciu nieco wolniej - do kilku milimetrów. Proces ten trwa nadal. Obecny wzrost średniego położenia poziomu morza wynosi około 1 milimetr na rok. W tym samym czasie silne wiatry powodowały powstawanie dużych fal, które swoją energię wyładowywały na brzegu powodując jego erozję. Można to zaobserwować w czasie silnego falowania przy tak zwanym „spiętrzeniu sztormowym”, czyli podwyższonym chwilowo poziomie morza. Fale dochodzą aż do klifów i wydm, podcinają je i powodują cofanie się brzegu. Piasek pochodzący z niszczenia (erozji) brzegu trafia na plażę i do podwodnej części strefy brzegowej.

Wydobywanie z ziemi (budownictwo)
Eksploatacja ziemi idzie w ostatnich latach pełną parą. Można nawet odnieść wrażenie, że już wkrótce całkowicie wyczerpiemy zapasy jakie przez miliony lat zgromadziła nasza planeta. Jednak na szczęście cały czas odkrywamy coraz to nowsze złoża węgla kamiennego czy gazu łupkowego. Niestety są one przeważnie w bardzo niedostępnych miejscach. Nawet jeżeli nie są to niesprzyjające tereny, to głębokość, na których są one pokładane jest tak duża, że inwestorzy bardzo często zastanawiają się na opłacalnością takiego przedsięwzięcia. Na szczęście istnieje nauka, która cały czas stara się by takie wydobycie mogło się opłacać. Geotechnika to dział nauk przyrodniczo technicznych, która skupia w sobie najlepszych specjalistów w tej materii. Naukowcy na całym świecie starają się odkryć prawidłowości i metody na to, by móc dostać się do najbardziej niedostępnych surowców naturalnych. Gdyby nie geotechnika takie miejsca jak Alaska czy koło podbiegunowe w dalszym ciągu nie byłyby dostępne. Jak widać żaden przemysł zajmujący się wydobywaniem surowców nie mógłby istnieć bez współpracy geotechników, którzy rzadko kiedy narzekają na brak pracy. Najczęściej absolwenci takich tematycznych kierunków są werbowani przez takie korporacje zaraz po studiach. Dzięki temu młodzi ludzie mają cały czas bardzo interesującą pracę, której efekty będziemy podziwiać chyba do końca świata.
Uprawnienia geologa (budownictwo)
Aby móc mieć prawo wykonywania zawodu geologa trzeba uzyskać wiele uprawnień. Samo ukończenie studiów o nazwie geologia jest niewystarczające. Dodatkowo trzeba przejść wiele egzaminów państwowych, które dopiero dają możliwość geologowi na podejmowanie decyzji w sprawie ziemi. Jest to bardzo ważne, gdyż takie decyzje wiążą się z ogromną odpowiedzialnością i nikt nie pozwoli sobie na to, żeby tenże zawód wykonywała pierwsza lepsza osoba. To sprawia, że usługi takich ludzi nie należą do najtańszych. Taki geolog za konkretną ekspertyzę może wziąć nawet kilka tysięcy złotych. Wszystko uwarunkowane jest wielkości areału ziemnego, który musi sprawdzić, wymierzyć i zbadać. Dlatego większość z nas uważa, że geologowie zdzierają z nas pieniądze. Może poniekąd to tak wyglądać. Jednak jeżeli się nad tym porządnie zastanowimy zrozumiemy to, że taki człowiek musi zrekompensować sobie lata studiów, oraz opłaty za wszystkie kursy i egzaminy, które doprowadziły go do takiej funkcji. Zanim do tego doszedł geologia praktycznie całkowicie osuszyła jego konto. Bardzo często tacy ludzie uczyli się na kredyt, który muszą w przyszłości spłacić. Dlatego nie dziwmy się aż tak wysokiemu cennikowi. Sami robilibyśmy przecież identycznie. Każdy z nas chce do czegoś wreszcie dojść, po to pobiera przez wiele lat nauki by móc wreszcie zarabiać na wiedzy, którą na zdobywał w wielkim trudzie i poświęceniu.