Kilka faktów o cukrzycy

glukozaCukrzyca to bardzo poważna choroba, o której każdy prawdopodobnie słyszał, lecz wielu chorych nie zdaje sobie sprawy z powagi sytuacji. Wynika to z faktu, że początkowo daje ona niewiele objawów, a te, które wystąpią, nie są specjalnie uciążliwe. Coraz głośniej mówi się jednak o odpowiedniej profilaktyce i traktowaniu schorzenia poważnie, gdyż niezastosowanie się do wskazówek lekarza specjalisty może przynieść bardzo negatywne konsekwencje. Cukrzyca bowiem może nie dawać poważnych objawów nawet i przez 10 lat. Jeśli jednak zbagatelizujemy zagrożenie, może się ona skończyć tak poważnymi konsekwencjami, jak na przykład amputacja kończyny, czy niewydolność serca. Warto zatem poważnie potraktować kwestię swojego zdrowia.

Prawdopodobnie można powiedzieć, że cukrzyca jest obecnie jedną z chorób cywilizacyjnych. Nie sposób się z niej wyleczyć, można jednak zminimalizować ryzyko wystąpienia powikłań. Zasadą terapii w XXI wieku jest leczenie wszystkich zaburzeń towarzyszących. Ważna jest tutaj aktywność fizyczna, zmniejszenie (czy też – normalizacja) masy ciała, zachowanie diety i oczywiście – zażywanie insuliny. Najczęstszą postacią tej choroby jest cukrzyca typu 2.

Przyczyny wystąpienia cukrzycy mogą być różnorakiego rodzaju – od uwarunkowań genetycznych, przez choroby trzustki, po różnego rodzaju zakażenia. Najpopularniejszymi objawami jej wystąpienia są zwiększone pragnienie i wilczy apetyt. Warto zatem dbać o swoją kondycję fizyczną, odpowiednią dietę, a w przypadku pojawienia się wątpliwości odnośnie do stanu zdrowia – zgłosić się do lekarza. Szpitale są obecnie dobrze wyposażone, posiadają pompy infuzyjne itp., a zatem im wcześniej wykryje się cukrzycę, tym większa szansa na zapobieżenie tym najtragiczniejszym powikłaniom.

Porównaj ułatwiajace życie wkłucia do pompy insulinowej Medtronic .
Ten wpis został opublikowany w Fauna dnia , przez .