Człowiek ma pięć zmysłów i naprawdę trudno utrzymać wszystkie w pełnej sprawności, a przecież życie bez choćby jednego z nich jest trudne. To, co ułatwia pełen relaks i pozwala na użycie każdego z nich to kontakt z zielenią i naturą. W ten sposób smakujemy mikroświat, skupiamy wzrok i czujemy czyste powietrze, wsłuchując się w ciszę.
Zrelaksuj się i zmniejsz poziom stresu
Kontakt z naturą pozwala ci na oderwanie się od wszechobecnej betonozy i miejskiego zgiełku, połączonego z wiecznym pośpiechem. Tempo życia współczesnego świata, konieczność pogodni za sukcesem, wieczne współzawodnictwo to najpoważniejsze czynniki stresogenne, a zieleń pozwala ci na oderwanie się od rzeczywistości i zanurzenie w świecie, który był dla nas pierwotny, gdzie musieliśmy skupiać się na szumie wiatru i odgłosach najmniejszych zwierząt. Taki powrót do korzeni, początku pozwala na uświadomienie sobie naszego człowieczeństwa.
Zadbaj, by ogród był zielony przez cały rok
Zimą większość roślin wpada w sen i traci swoją urodę, ale nie dotyczy to bylin i roślin zimozielonych. One cieszą nas przez cały rok, nawet wtedy, gdy inne są już w stanie spoczynku. W tym przypadku najprostszym wyborem wydają się iglaki, z których wszystkie (z wyjątkiem modrzewia) zachowują zielone igiełki przez cały rok. Tylko to nie jedyny wybór; zielone będą także żywopłoty z bukszpanu, które dodatkowo można formować praktycznie w dowolny sposób, bluszcz pospolity, którego owoce zimą dokarmią ptaki czy barwinek, który może porosnąć mniej atrakcyjne miejsca.
Stwórz miejsca zabawy
Warto zadbać o to, aby twoje dzieci spędzały jak najwięcej czasu w przydomowym ogrodzie. Najlepiej stworzyć im odpowiednie miejsca do aktywności. Chodzi o to, by nie zniszczyły wypieszczonych roślin, ale też znalazły ujście dla naturalnej potrzeby ruchu. Czasem wystarczy powiesić na drzewie prostą huśtawkę, linę do wspinaczki, piaskownice czy tor przeszkód z kamieni (zobacz www.kamienie-mosina.pl) i oczek wodnych, by twoje maluchy mogły urządzać w ogrodzie zawody sprawnościowe. Przede wszystkim jednak ucz je obserwowania przyrody i napawania się jej urodą; atlasy botaniczne, samodzielnie tworzone zbiory liści i zasuszonych rośli, ludziki z kasztanów i żołędzi-przypomnij te proste zajęcia, a sprawisz dzieciakom radość większą niż dzięki kosztownym zabawkom.
Wiedza i obowiązek
Oczywiście ogród to nie tylko przyjemność, ale i obowiązek. Tylko, jaki miły… Zbieranie i układanie kwiatów, pielenie grządek z własną sałatą, podawaną potem do obiadu i wyszczuplający ruch przy grabieniu liści. To także doskonała lekcja dla dzieci: codzienne dokarmianie ptaków czy leśnych zwierząt podchodzących zimą pod pogrodzenie to przyjemność, ale też nauka systematyczności i obowiązkowości.
Nie masz ogrodu? Stwórz coś mniejszego
Szczupłość miejsca i mieszkanie w bloku nie muszą oznaczać, że masz być pozbawiony zieleni w otoczeniu. Nie zapominaj, że zieleń może rosnąć wertykalnie, czyli w górę, a nie w poziomie. Zielone ściany na balkonach, mech i rośliny doniczkowe w domu, a w kuchni ziołownik zawieszony obok kuchenki to drobne detale, które wprowadzają naturę do twojego najbliższego otoczenia.
Nie zważaj na pogodę
Nie ma złej pogody na relaks w ogrodzie czy spacer po lesie, czy parku. Tylko nie zawsze jesteśmy stosownie ubrani i o ten drobiazg zadbajmy, a wtedy okaże się, że spacer czy aktywność wiele nam daje. Za każdym razem odkrywamy w sobie dziecko, zachwycamy drobiazgami, a zmiany i cykliczność przyrody dają nam otuchę i nadzieję, że i w naszym życiu wszystko może się zmienić. Nasze zmysły się wyostrzają, a błahostki cieszą. Innymi słowy, dzięki przyrodzie zyskujemy radość i odkrywamy sens życia.