Studia geotechniczne

Coraz więcej politechnik w każdym kraju otwiera kierunki bezpośrednio związane z geotechniką. Jest to spowodowane tym, że rynek pracy potrzebuje coraz to więcej specjalistów w tej dyscyplinie zawodowej. Studia te są bardzo atrakcyjne, gdyż geotechnika daje ogromne możliwości przyszłemu absolwentowi. W dzisiejszych czasach geotechnik może liczyć na bardzo dobrze płatną pracę, a to przecież jest najczęstszym kryterium podczas wyboru kierunku studiów.

Oczywiście geotechnika nie należy do nauk, którą wszyscy możemy studiować. Idąc na taki kierunek musi wiedzieć, że czeka nas bardzo intensywna nauka, która spowoduje niejedną bezsenną noc. Dlatego jeżeli mamy zamiar nie przykładać się do niej od razu zrezygnujmy z tego kierunku. Wśród geotechników nie ma obiboków czy ludzi, którzy nie potrafią być cały czas na czasie. Jednak studia obejmujące geotechnikę są bardzo ciekawe, co sprawia, że przyciągają one ogromną masę młodych ludzi, którzy upatrują w nich swoją przyszłość. Zajęcia na tym kierunku to nie tylko sucha wiedza książkowa. To dodatkowo niezliczona ilość praktyk i pracy w laboratoriach. Potrzeba ogromne samozaparcia by to wszystko w jakiś sensowny sposób ogarnąć. Osoby mogące się pochwalić dyplomem ukończenie geotechniki są prawdziwymi fachowcami w swej dziedzinie. To sprawia, że ich bezrobocie jest przeważnie bardzo krótkie.

Praca geologa

Praca geologa może nie jest najcięższa fizycznie, jednak wymaga od takiego człowieka odpowiedniego przygotowania zarówno intelektualnego jak i kondycyjnego. Jeżeli myślicie, że geologia jeździ tylko i wyłącznie drogimi autami i ubiera się w najdroższe ciuchy to się bardzo mylicie. Wystarczy przecież się tylko trochę nad tym zastanowić by zauważyć, że taki geolog musi pracować w terenie. Bardzo często musi codzienni przemierzać wiele kilometrów na piechotę, gdyż są jeszcze przecież takie miejsca, do których nawet najlepszym terenowym samochodem nie dojedziemy. Geologia wymaga od ludzi bardzo wiele. Dość często tereny, które ekscesy w jakimś stopniu wyeksploatować są ogólnie nie dostępne. Taki geolog musi być także traperem, wspinaczem wysokogórskim czy grotołazem. Ta praca wymaga wielu przygotowań. Oczywiście większość z tych ludzi zajmuje jednak ciepłe posadki, ale tak się ma sprawa głównie w większych miastach. W przypadkach pozamiejskich taki geolog musi wysiąść już ze swojego auto i udać się na ekspertyzę na piechotę. Dlatego bardzo często widząc jakiegoś człowieka w gumiakach i ubrudzonej odzieży nie podejrzewamy nawet, że to może być wysokiej klasy geolog, który właśnie w tej chwili podejmuje bardzo ważne decyzje dla przemysłu wydobywczego czy budowlanego. Niejednokrotnie pod takim przebraniem pracują doktorzy a nawet profesorowie.

Ten wpis został opublikowany w Ziemia dnia , przez .