Zapotrzebowanie na geotechnikę

W czasach nam teraźniejszych coraz większe zapotrzebowanie jest na ścisłą naukę, którą jest geotechnika. Dzieje się tak, dlatego że szukamy coraz to bardziej nowoczesnych rozwiązań, które pozwolą nam na jeszcze większą eksploatację każdego skrawka naszej planety. Jeszcze nie tak dawno nikt nie słyszał o gazie łupkowym, a teraz praktycznie wszystkie uczelnie techniczne otwierają kierunki, które wykształcą całe zastępy ludzi, którzy będą wiedzieć jak się z nim obchodzić.

Dodatkowym czynnikiem przemawiającym za ciągłym zapotrzebowaniem na geotechników jest też to, że tereny, na których chce czegoś dokonać są coraz to bardziej nie dostępne. To sprawia, że trzeba wynaleźć metody i urządzenie, które nam w tym pomogą i doprowadzą do tego, że dana inwestycja zacznie przynosić zamierzone zyski. Dlatego geotechnika ma tak wiele sponsorów. Ludzie już dawno zauważyli, że inwestując w naukę możemy doprowadzić do tego, że już wkrótce nie będą nam straszne chłody czy grube warstwy skał. Czasami mam wrażenie, że już za niedługo będziemy wstanie dotrzeć nawet wnętrza ziemi i pozyskiwać stamtąd energię oraz ciepło. Naukowcy twierdzą, że wszystko jest tylko kwestią czasu. Dzięki wybitnym umysłom i najnowocześniejszej technologii dokonano już tak bardzo wiele, że żaden zwykły człowiek nie jest wstanie całkowicie tego ogarnąć.

Uprawnienia geologa

Aby móc mieć prawo wykonywania zawodu geologa trzeba uzyskać wiele uprawnień. Samo ukończenie studiów o nazwie geologia jest niewystarczające. Dodatkowo trzeba przejść wiele egzaminów państwowych, które dopiero dają możliwość geologowi na podejmowanie decyzji w sprawie ziemi. Jest to bardzo ważne, gdyż takie decyzje wiążą się z ogromną odpowiedzialnością i nikt nie pozwoli sobie na to, żeby tenże zawód wykonywała pierwsza lepsza osoba. To sprawia, że usługi takich ludzi nie należą do najtańszych. Taki geolog za konkretną ekspertyzę może wziąć nawet kilka tysięcy złotych. Wszystko uwarunkowane jest wielkości areału ziemnego, który musi sprawdzić, wymierzyć i zbadać. Dlatego większość z nas uważa, że geologowie zdzierają z nas pieniądze. Może poniekąd to tak wyglądać. Jednak jeżeli się nad tym porządnie zastanowimy zrozumiemy to, że taki człowiek musi zrekompensować sobie lata studiów, oraz opłaty za wszystkie kursy i egzaminy, które doprowadziły go do takiej funkcji. Zanim do tego doszedł geologia praktycznie całkowicie osuszyła jego konto. Bardzo często tacy ludzie uczyli się na kredyt, który muszą w przyszłości spłacić. Dlatego nie dziwmy się aż tak wysokiemu cennikowi. Sami robilibyśmy przecież identycznie. Każdy z nas chce do czegoś wreszcie dojść, po to pobiera przez wiele lat nauki by móc wreszcie zarabiać na wiedzy, którą na zdobywał w wielkim trudzie i poświęceniu.

Ten wpis został opublikowany w Ziemia dnia , przez .